Od jakości izolacji termicznej w domu zależy nie tylko komfort jego mieszkańców, ale też wysokość rachunków za ogrzewanie. Aby obniżyć koszty, coraz więcej osób decyduje się na termomodernizację budynków. Istotnym jej elementem jest wymiana okien i drzwi. W ramach programów rządowych, takich jak „Czyste Powietrze”, możliwe jest pozyskanie dofinansowania na ten cel. Jakie warunki należy spełniać, by otrzymać dotację?
Dofinansowania do wymiany okien – dla kogo?
Program „Czyste powietrze”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na wymianę stolarki okiennej powstał w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do atmosfery. Jego odbiorcami są właściciele domów jednorodzinnych, a także mieszkań z odrębną księgą wieczystą. Z dofinansowania nie mogą skorzystać osoby zamieszkujące budynki wielorodzinne, najemcy, przedsiębiorcy i instytucje.
Dotacje na wymianę okien obejmują 40-100% poniesionych kosztów netto. Wysokość udzielonego wsparcia finansowego zależy od dochodów wnioskodawcy. Wyodrębnione zostały 3 poziomy dochodowe: podstawowy, podwyższony i najwyższy.
Dotacja do wymiany okien – warunki uczestnictwa w programie
Aby uzyskać dofinansowanie nie wystarczy być właścicielem lub współwłaścicielem budynku i wpisywać się w wyznaczone kryteria dochodowe. Warunki uczestnictwa w programie „Czyste Powietrze” uwzględniają również konieczność posiadania pozwolenia na budowę, które zostało wydane przed 1 stycznia 2014 roku. To dlatego, że priorytet dla twórców programu stanowią starsze, wymagające modernizacji budynki.
Skorzystanie z dofinansowania do wymiany okien może oznaczać nawet zwrot wszystkich poniesionych w związku z termomodernizacją kosztów lub minimalny wkład własny. Nie bez znaczenia na etapie weryfikacji wniosków jest posiadane źródło ciepła. Istotne jest, by spełniało warunki programu. Wymiana stolarki okiennej to inwestycja w jakość powietrza w budynku, a także w komfort domowników.
Dofinansowanie na wymianę okien i drzwi – liczy się izolacyjność
W uzyskiwaniu finansowego wsparcia z rządowego programu nie bez znaczenia są parametry nowych okien. Powinny wpisywać się w wytyczne, określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury „w sprawie warunków termicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie”. Zgodnie z zawartymi w nim informacjami, współczynnik przenikania ciepła nowych okien nie może być większy niż 0,9 W/(m²∙K). Warto wiedzieć, że wartość współczynnika nie dotyczy wyłącznie szyby, lecz całego okna.
W celu skorzystania z dofinansowania na wymianę okien należy wziąć pod uwagę także ich rodzaj. Przykładowo, w przypadku okien dachowych współczynnik przenikania ciepła nie może być większy niż 1,1 W/(m²∙K). Aby uzyskać dotację, nie trzeba decydować się na kompleksową termomodernizację budynku. Wymiana stolarki okiennej sprzyja obniżeniu zapotrzebowania na energię cieplną do jego ogrzewania.
Dotacja na wymianę drzwi – jak ją otrzymać?
Dofinansowanie w ramach rządowego projektu obejmuje nie tylko okna, ale też drzwi. Na poziomie najwyższym można liczyć na zwrot 100% poniesionych kosztów, na podwyższonym – 70%, a w przypadku podstawowego wysokość zwrotu wynosi 40% wydatków. Nowe drzwi powinny spełniać określone warunki, dotyczące izolacyjności. Istotne jest, by współczynnik przenikania ciepła nie przekraczał 1,3 W/(m²∙K). Aby dotacja na wymianę drzwi została przyznana, powinny one znajdować się w ogrzewanej przestrzeni, w której temperatura jest wyższa niż 16 st. C. Dofinansowanie obejmuje nie tylko zakup nowych drzwi, ale też ich montaż.
Wymiana okien – dotacja dla właścicieli domów
Aby uzyskać finansowe wsparcie z rządowego projektu „Czyste Powietrze” należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek możesz też przesłać online. Zanim jednak to zrobisz upewnij się, że wpisujesz się w określone kryteria dochodowe i spełniasz wszystkie warunki, niezbędne dla otrzymania dotacji.
W celu skorzystania z dofinansowania do wymiany okien i drzwi niezbędne jest także zgromadzenie odpowiednich dokumentów, takich jak dowód własności domu lub potwierdzenie uzyskiwanych dochodów. Wnioskodawca powinien również sporządzić kosztorys bądź też projekt wymiany stolarki okiennej i drzwi. Dokumenty te należy dostarczyć wraz z wnioskiem. Jego rozpatrzenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Akceptacja wniosku skutkuje podpisaniem umowy o dofinansowanie i oznacza możliwość przystąpienia do inwestycji.