BAZA WIEDZY

Fotowoltaika w nowym domu – na co zwrócić uwagę?

Osoby, które chcą wprowadzić rozwiązania smart home, często decydują się na panele jeszcze na etapie planowania budynku. Fotowoltaika w nowym domu to świetny wybór, który umożliwia klientom jeszcze szybszy zwrot inwestycji. Jeśli już na tym etapie wiesz, że chcesz korzystać z darmowej energii pochodzącej z promieni słonecznych, możesz rozplanować rozkład budynku w taki sposób, by panele solarne przynosiły jak najwięcej korzyści. Fotowoltaika na nowym domu wymaga jednak gruntownego przemyślenia i konsultacji z fachowcami. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak zaplanować tę inwestycję, by zwróciła się jak najszybciej.

 

Określenie zużycia prądu w nowym domu

Przed montażem fotowoltaiki warto najpierw sprawdzić zużycie prądu — ułatwi to oszacowanie kosztu wprowadzenia takiej inwestycji. W przypadku montażu paneli na dachu domu, w którym już mieszkasz, nie ma nic prostszego – wystarczy tylko sprawdzić rachunki za prąd. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy dopiero planujesz budowę budynku. W tym przypadku oszacowanie zużycia prądu jest bardziej skomplikowane. Trzeba wtedy wziąć pod uwagę metraż domu, liczbę osób, które będą w nim przebywać oraz urządzenia, które pochłaniają dużo prądu. Zastanów się też, czy nie będziesz chciał(a) kupić do nowego domu większej lodówki, zmywarki czy postawić na montaż pomp ciepła. To wszystko zwiększy oczywiście zużycie prądu.

Nie musisz jednak wyliczać tego samodzielnie. Polecamy poprosić o pomoc dewelopera, który z pewnością ma już duże doświadczenie w dokonywaniu takich wyliczeń. Jeśli zamawiasz montaż fotowoltaiki u sprawdzonej firmy, jej przedstawiciele również nie będą mieli problemów z dobraniem odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych — nawet jeśli dom jest dopiero na etapie budowy.

 

Fotowoltaika na etapie projektowania domu

Ekologiczne rozwiązania są coraz częściej wdrażane jeszcze na etapie budowy domu. Fotowoltaika jest nie tylko dobrym rozwiązaniem, które pomoże Ci zaoszczędzić na rachunkach, ale także ułatwi Ci wprowadzanie innych inwestycji. W jaki sposób? Obecnie wiele osób skłania się ku zamontowaniu pomp ciepła. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, które pomoże Ci tanio i wygodnie ogrzać lub ochłodzić budynek. Jak pewnie wiesz, te nowoczesne urządzenia działają dzięki energii elektrycznej. Oznacza to, że jeśli postawisz na pozyskiwanie prądu dzięki panelom fotowoltaicznym, pompy ciepła będą działać całkowicie za darmo.

Wśród osób dbających o środowisko dużym zainteresowaniem cieszą się także samochody elektryczne. Niektórzy wahają się jednak przed ich zakupem, ponieważ niepokoją ich stale rosnące ceny w elektrowniach. Problem ten nie będzie Cię w ogóle dotyczył, jeśli będziesz mieć darmowy prąd dzięki fotowoltaice.

 

Czy obecność instalacji fotowoltaicznej wpływa na projekt domu?

Dlaczego warto przemyśleć wdrożenie fotowoltaiki na etapie budowy domu? Możesz wtedy stworzyć taki plan budynku, by inwestycja przynosiła jak największe korzyści. Jak przygotować nowy dom do fotowoltaiki? Wszystko zaczyna się od wyboru miejsca, w którym wylejesz fundamenty. Ważne, by w pobliżu nie było wysokich drzew, słupów czy innych budynków, które mogłyby zacienić dach. Warto też zwrócić uwagę na układ domu. Dobrze, jeśli dach będzie miał jak najprostszy układ, a jego skos będzie skierowany na południe.

 

Czy warto inwestować?

Budowa domu to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, podczas którego nie da się uniknąć nieprzewidzianych wydatków. Niektórzy zastanawiają się więc, czy warto inwestować dodatkowo w odnawialne źródła energii. Cena paneli nie jest przecież niska, a nowy dom może dobrze funkcjonować dzięki prądowi z elektrowni. Pamiętaj jednak, że ogniwa fotowoltaiczne to zakup na lata (ich żywotność wynosi około 30 lat), a ich koszt zwróci się po mniej więcej sześciu latach. Tymczasem nic nie wskazuje na to, by rachunki za prąd miały przestać drastycznie rosnąć w ciągu najbliższych lat. Dzięki panelom możesz zupełnie się od nich uniezależnić. Co więcej, możesz otrzymać ulgę termoizolacyjną, wybierając fotowoltaikę dla nowego domu, co znacznie zmniejszy koszt wprowadzenia inwestycji.

 

Podłączenie fotowoltaiki do instalacji domowej – podsumowanie

W czasie planowania domu warto wziąć pod uwagę również montaż fotowoltaiki. Panele można oczywiście zamontować na już stojącym budynku, jednak na wczesnym etapie budowy możesz jeszcze lepiej przemyśleć taką inwestycję. Przede wszystkim warto zaplanować postawienie budynku w takiej lokalizacji, by dachu nie zacieniały drzewa, słupy czy kominy. Najlepiej, jeśli dach będzie wyeksponowany na stronę południową.

Ile będzie kosztować zakup paneli fotowoltaicznych dla nowego domu? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw oszacować, jaka moc ogniw będzie potrzebna. Niestety trudno przewidzieć, jakie będzie zapotrzebowanie na prąd nowo powstającego budynku. Polecamy więc skonsultować się ze specjalistami z Krajowego Projektu Energetycznego. Mamy duże doświadczenie na rynku, więc chętnie doradzimy, jaki rodzaj i liczba paneli sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego domu. Zajmujemy się nie tylko sprzedażą paneli, ale także montażem i serwisem. Pomożemy Ci także uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki. W ofercie znajduje się między innymi:

BAZA WIEDZY

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Net-billing i net-metering – co to?

Net-billing i net-metering – co to?

Montaż instalacji fotowoltaicznej sprzyja nie tylko oszczędnościom, ale umożliwia też generowanie zysków, dzięki odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci. Prosumenci...

Telefon
Wiadomość