BAZA WIEDZY

Jak wykorzystać nadmiar energii z fotowoltaiki?

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to bez wątpienia skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd. Produkowana w trakcie działania paneli solarnych energia wykorzystywana jest na potrzeby domu, przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Co dzieje się z jej nadwyżką? Czy można ją spożytkować? Jak czerpać z niej korzyści?

Nadwyżka energii z fotowoltaiki – jak powstaje?

W słoneczne, letnie dni instalacja fotowoltaiczna generuje znacznie więcej energii niż w pochmurne i deszczowe. Największa aktywność słońca przypada na godziny południowe, w których większość osób przebywa poza domem, w związku z czym zapotrzebowanie na energię elektryczną jest w tym czasie niskie. Efektem jest powstanie nadwyżek prądu. Co z nimi zrobić?

Nadwyżka energii z fotowoltaiki w dużej mierze zależy od wielkości instalacji oraz jej charakteru. Możliwości jej wykorzystania zostały określone w obowiązujących przepisach. Jedno jest pewne. Nadmiar wyprodukowanego prądu nie musi przepaść.

Jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki?

Efektywne wykorzystanie wyprodukowanych przez instalację fotowoltaiczną nadwyżek energii określane jest jako autokonsumpcja. Jak ją zwiększyć? Wiele zależy od systemu, w jakim rozlicza się prosument. O ile net-metering pozwala na magazynowanie nadwyżek prądu w sieci i odzyskanie aż ich aż w 80%, net-billing umożliwia prosumentom ich sprzedaż do sieci, a w przypadku niedoboru energii – zakup od operatora. To oznacza, że nadwyżka prądu z fotowoltaiki może stanowić zapas lub dodatkowe źródło dochodu.

Istnieje wiele skutecznych sposobów na zwiększenie autokonsumpcji z instalacji fotowoltaicznej. Służą one nie tylko wykorzystaniu wyprodukowanej przez panele energii, ale też poprawie komfortu domowników. Należy do nich m.in. instalacja klimatyzacji oraz wdrożenie systemu inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS). Prąd z fotowoltaiki może również zasilać energochłonne sprzęty gospodarstwa domowego, których używamy w ciągu dnia.

Jak wykorzystać nadmiar prądu? Magazyny energii

Aby móc gromadzić nadwyżki wyprodukowanego prądu, warto zdecydować się na magazyn energii. To akumulator, który umożliwia jej przechowywanie i pozwala wykorzystać wówczas, gdy pojawi się na nią zapotrzebowanie. Montaż magazynu energii sprzyja uniezależnieniu się od sieci energetycznej. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie ilości transakcji z operatorem, a także transferu oddanego i pobranego prądu.

Gromadzona w magazynie nadwyżka prądu z fotowoltaiki zapewnia samowystarczalność i chroni prosumentów przed ewentualnymi skutkami wzrostu cen energii. Magazyny zwiększają także poczucie bezpieczeństwa domowników, gwarantując zasilanie awaryjne. W przypadku rozliczania w systemie net-billing, sprzyjają również niższym rachunkom i wzrostowi opłacalności inwestycji.

Nadwyżka energii z fotowoltaiki – montaż pompy ciepła

Nadwyżkę prądu z fotowoltaiki można również wykorzystać na pompę ciepła. Zasilane prądem urządzenie zapewnia komfort termiczny domownikom, ogrzewając lub chłodząc pomieszczenia. Inwestycja w pompę ciepła i spożytkowanie na nią nadwyżek prądu to sposoby na ograniczenie kosztów ogrzewania budynku. Montaż urządzenia wiąże się ze zwiększeniem autokonsumpcji aż do ok 60%.

Prąd z fotowoltaiki może zostać wykorzystany nie tylko do ogrzewania budynku, ale też wody użytkowej. Warto wiedzieć, że pompa ciepła stanowi ekologiczny wybór. W czasie swojej pracy urządzenie nie emituje bowiem żadnych szkodliwych substancji, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Nadwyżka prądu z fotowoltaiki – jak ją wykorzystać?

Rozsądne zarządzanie energią w domu sprzyja zwiększeniu opłacalności instalacji fotowoltaicznej. Korzystanie z wyprodukowanego przez panele prądu w ramach autokonsumpcji oznacza brak konieczności jego zakupu po wysokich stawkach. Aby zwiększyć zużycie energii ze słońca, ustaw pranie lub zmywanie na takie godziny, w której ilość pozyskiwanego prądu jest największa. Jeśli do tej pory prasowanie odbywało się w domu wieczorem, warto przenieść je na weekendy, by wykorzystać produkowane w południe nadwyżki prądu.

Wiesz już, jak wykorzystać nadmiar energii z fotowoltaiki. Pomogą Ci w tym inteligentne systemy sterowania konsumpcją prądu. To odpowiedź na potrzeby prosumentów, którym zależy na zwiększeniu opłacalności instalacji. Systemy te analizują przepływ energii i wykrywają ich nadwyżki. Aby je wykorzystać, zarządzają urządzeniami w domu, takimi jak klimatyzator czy pompa ciepła. Dzięki inteligentnym systemom, autokonsumpcja z instalacji fotowoltaicznych wzrasta, a domownicy zwolnieni są z potrzeby ręcznego sterowania urządzeniami.

BAZA WIEDZY

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Telefon
Wiadomość