BAZA WIEDZY

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Sprawdź jak uzyskać dotację

Odnawialne źródła energii to jeden z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Obecnie fotowoltaika zasila tysiące gospodarstw w Polsce. Jednak jej początkowy koszt bywa sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Skąd wziąć pieniądze na fotowoltaikę? Sporą zachętę stanowią rządowe programy dofinansowania do takiej inwestycji. Ile dotacji do fotowoltaiki można uzyskać w 2024 r.? Do kiedy można składać wnioski? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych?

Dofinansowanie do fotowoltaiki – programy rządowe

Obecnie skorzystać możemy przede wszystkim z dwóch programów publicznych – Mój Prąd i Czyste Powietrze. Należy pamiętać, że programy różnią się od siebie pod wieloma względami, m.in. dedykowanymi odbiorcami, wysokością kwoty wsparcia i czasem trwania.

 Program Mój Prąd – jakie warunki trzeba spełnić?

Najbardziej popularnym źródłem dofinansowania jest program “Mój Prąd”. Program wspiera rozwój energetyki, w której właściciele wytwarzają prąd na własne potrzeby, a jego nadwyżkę przekazują do sieci energetycznej. Jest to tzw. system net-billing. Dotacje skierowane są do osób rozliczających się tym sposobem lub osób, które przejdą na wspomniany system. W ramach programu można uzyskać wsparcie na instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny ciepła lub energii.

 W poprzedniej edycji można było otrzymać do 6 tys. zł na mikroinstalację fotowoltaiczną, bez dodatkowych elementów np. magazynów energii. Kwota dotacji nie mogła przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych dofinansowania.

Z dofinansowania skorzystać mogą również osoby, które wcześniej otrzymały dotację na fotowoltaikę, a teraz pragną rozbudować posiadaną instalację.

Poprzednia odsłona programu zakończyła się w grudniu 2023. Kolejna edycja – Mój Prąd 6.0, została już zapowiedziana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jednak szczegóły dofinansowania zostaną podane przed naborem.

Program Czyste Powietrze – jakie są warunki dofinansowania?

Kolejnym źródłem finansowania, z którego można korzystać jest program “Czyste Powietrze”. Jego celem jest modernizacja i zwiększenie wydajności energetycznej domów. Główne założenie programu to wymiana nieefektywnego źródła ogrzewania np. na pompę ciepła. Można jednak przy wymianie “kopciucha” starać się o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej czy też wymiany stolarki okiennej i drzwiowej.

Program oferuje wsparcie uzależnione od poziomu dochodów w gospodarstwie. Progi dochodowe wynoszą obecnie 2651 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1984 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Program Czyste Powietrze – ile dofinansowania do fotowoltaiki?

W najwyższym poziomie dotacji możliwe jest uzyskanie nawet 135 tys. zł na przeprowadzenie termomodernizacji.

 Na zakup i montaż fotowoltaiki przeznaczyć można:

●     poziom podstawowy – 5 tys. zł

●     poziom podwyższony – 5 tys. zł

●     poziom najwyższy – 9 tys. zł

Bezzwrotna dotacja do fotowoltaiki obejmuje maksymalnie 50% kosztów instalacji.

Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki? Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna skierowana jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują termomodernizację budynku. Warunkiem jest również opłacanie podatku PIT. Ulga dotyczy robót wykonanych w okresie 3 kolejnych lat od poniesienia pierwszego wydatku.

Z ulgi skorzystać można pod warunkiem, że kwota do odliczenia nie została sfinansowana z dotacji. Możliwe jest odliczenie do 53 tys. zł na podatnika.

Ulgę możesz odliczyć, jeśli posiadasz fakturę wystawioną przez czynnego podatnika VAT. Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT.

Do kiedy można otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Terminy obowiązywania programu Mój Prąd 6.0 nie zostały jeszcze podane. W poprzedniej edycji istotna była kolejność złożenia wniosku. Program trwał do grudnia 2023 lub do wyczerpania budżetu, co spowodowało zakończenie tydzień wcześniej.

Wnioski do programu Czyste Powietrze składać można do końca 2027 r. Program przewiduje wypłatę dofinansowań do 2029 r. Do końca czerwca ostatniego roku trwania programu należy zakończyć wszystkie objęte umową prace.

W przypadku ulgi podatkowej odliczana jest ona od dochodu przez maksymalnie 6 lat, aż do odliczenia pełnej kwoty wydatków przeznaczonych na instalację.

Telefon
Wiadomość