BAZA WIEDZY

Net-billing i net-metering – co to?

Montaż instalacji fotowoltaicznej sprzyja nie tylko oszczędnościom, ale umożliwia też generowanie zysków, dzięki odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci. Prosumenci rozliczają się z dostawcami energii według zasad, obowiązujących w danym systemie rozliczeniowym. Na czym polega net-billing i net-metering? Wyjaśniamy!

Net-metering, czyli system opustów

Net-metering to system rozliczeniowy, który obowiązywał od roku 2015. Jego istotą jest przesyłanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci energetycznej i otrzymywanie w zamian energetycznych kredytów, wykorzystywanych w okresach ograniczonego nasłonecznienia, gdy instalacja fotowoltaiczna wytwarza mniej prądu, np. zimą. Rozliczenia w tym systemie odbywają się w cyklu rocznym. Oznacza to, że prosumenci mają 12 miesięcy na wykorzystanie nadwyżek energii.

Net-metering jest systemem opustów skierowanym zarówno do właścicieli domów, jak i przedsiębiorców. Celem jego stworzenia było zwiększenie opłacalności mikroinstalacji. Rozliczanie tym sposobem w dużej mierze zależało od mocy fotowoltaiki. Przykładowo, jeśli moc instalacji wynosi 5 kWp, w lipcu wygenerowano 500 kWh i zużyto 400 kWh, 100 kWh zostało przesłane do sieci, z której do poboru w ciągu roku było 80% tej wartości.

Net-metering – do kiedy?

Jeśli instalacja fotowoltaiki odbyła się po 1 kwietnia 2022 roku, podlega rozliczeniu według nowego systemu, czyli net-billingu. Prosumenci, którzy zamontowali panele wcześniej, mogą rozliczać się na starych zasadach do roku 2037 r. Po tym terminie sposób rozliczania ulega zmianie. Zostanie ujednolicony, a model opustów przejdzie do przeszłości.

Prosumenci, którzy obecnie rozliczają się poprzez net-metering nie mają możliwości sprzedaży energii, wyprodukowanej w instalacji PV. Choć rozliczanie w bezgotówkowym systemie ilościowym niewątpliwie przynosi spore oszczędności i pozwala obniżyć rachunki za prąd, w tym przypadku czerpanie zysków z nadwyżki energetycznej nie jest możliwe.

Net-billing – co to jest?

Odsprzedawanie nadwyżki wyprodukowanego prądu do sieci możliwe jest w nowym systemie rozliczeniowym, określanym jako net-billing. W tym modelu energia elektryczna wartościowana jest obecnie według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego. Jeśli ilość wyprodukowanej energii nie pokrywa zapotrzebowania gospodarstwa domowego lub firmy, konieczny jest zakup prądu z sieci. Wykorzystywane przy tym są środki finansowe z tzw. depozytu prosumenckiego, uzyskane ze sprzedaży wyprodukowanej energii.

W przypadku niewykorzystania zgromadzonych w depozycie funduszy przez okres 12 miesięcy, istnieje możliwość ich kapitalizacji. Przelew na konto bankowe dotyczy jednak maksymalnie 20% uzyskanych ze sprzedaży nadwyżki środków. Net-billing stanowi odejście od systemu bezgotówkowego. Pozwala nie tylko na oszczędzanie, ale też na czerpanie zysków ze sprzedaży prądu.

Net-billing – zasady wartościowego systemu rozliczania

Net-billing nazywany jest także wartościowym systemem rozliczania. Model ten czyni prosumenta aktywnym i świadomym uczestnikiem na rynku energii, a nie tylko użytkownikiem instalacji fotowoltaicznej. Rezultaty to zrównoważone podejście do konsumpcji energii, zwiększenie efektywności użytkowanych mikroinstalacji i optymalizacja kosztów. Poziom motywacji prosumenta do zarządzania energią elektryczną wzrasta. System wartościowy sprzyja również zwiększeniu elastyczności krajowego systemu elektroenergetycznego, wzmacniając bezpieczeństwo i zwiększając stabilność w tym obszarze.

Net-billing nie oznacza jednak konieczności żmudnego i czasochłonnego rozliczania nadwyżek energii. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga od prosumentów żadnej ingerencji. Depozyt prosumencki wraz ze środkami, uzyskanymi ze sprzedaży nadwyżki prądu dostępny jest na indywidualnym koncie prosumenta. Pełni ono rolę wirtualnego magazynu energii.

Net-billing – jak zwiększyć zysk?

Aby czerpać jeszcze większe korzyści z instalacji fotowoltaicznych, coraz więcej prosumentów decyduje się na korzystanie z tzw. wirtualnych elektrowni. Na czym to polega? Nadwyżka wyprodukowanej energii nie trafia do sieci, skąd zostanie zwrócona w okresie niskiego nasłonecznienia ani sprzedana do dostawcy. Dostarczana jest do innego miejsca jej odbioru, zasilając prądem punkty poboru w odległych lokalizacjach, np. biura, domku wczasowego czy mieszkania rodziców.

Rozliczanie poprzez net-billing z uwzględnieniem wirtualnej elektrowni zapewnia możliwość obniżenia rachunków za prąd aż o 95% rocznie. Pozwala także na rozliczanie z nadwyżki opłat dystrybucyjnych. W tym modelu do wytwórcy prądu wraca aż 85% wartości energii. Prosumenci zyskują szansę na obracanie wyprodukowaną energią, zapewniając sobie jeszcze lepsze warunki rozliczeń. Pamiętaj, że inwestycja w odnawialne źródła energii stanowi krok w stronę zrównoważonej przyszłości oraz niezawodny sposób na oszczędzanie, niezależnie od przyjętej metody rozliczeń. Warto jednak podejmować działania na rzecz zwiększenia efektywności instalacji fotowoltaicznej i optymalizacji kosztów, związanych z pozyskiwaniem i magazynowaniem energii elektrycznej.

BAZA WIEDZY

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Telefon
Wiadomość