BAZA WIEDZY

Rodzaje pomp ciepła

Obecnie jednym z najbardziej opłacalnych źródeł ogrzewania jest pompa ciepła. Różne rodzaje tego urządzenia są coraz częściej spotykane w polskich domach. Nie tylko ze względu na dobro środowiska naturalnego, ale również z uwagi na możliwość wprowadzenia znacznych oszczędności. Każda instalacja ma jednak nieco inną specyfikę i działa na innych zasadach. Z naszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są rodzaje pomp ciepła i na jaki typ warto się zdecydować.


Rodzaje pomp ciepła – zalety


Możemy wyróżnić kilka typów pomp ciepła, lecz najpopularniejsze są pompy gruntowe, powietrze-woda i woda-woda.


Pompy ciepła gruntowe


Jest to najczęściej montowany rodzaj pompy w naszym kraju. Jak sama nazwa sugeruje, pobiera ciepło z gruntu. Do jej montażu wykorzystuje się wymiennik poziomy lub wymiennik pionowy (konieczne jest wykonanie odwiertu). Może stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości, ponieważ jest bardzo efektowna. Niestety do jej montażu jest wymagana duża powierzchnia działki.


Pompy ciepła powietrze-woda


Powietrzna pompa ciepła jest bardzo prosta w montażu i można ją zainstalować właściwie w każdych warunkach. Jej źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz. Jest chętnie wybierana, ponieważ nie wymaga dodatkowych odwiertów czy studni głębinowych. Warto jednak zaopatrzyć się w dodatkowe źródło ogrzewania, które będzie wspierało ekonomiczną pracę pompy.


Pompy ciepła typu woda-woda


Źródłem wodnej pompy jest ciepła woda płynąca. Do efektywnej pracy wykorzystuje studnie głębinowe lub pobliski zbiornik wodny. Jest bardzo wydajna, więc może być jedynym źródłem ogrzewania nieruchomości. Jednak montaż takiej pompy jest dość kosztowny w porównaniu do dwóch wcześniej wymienionych.


Czy instalacja pomp ciepła się opłaca?


Pompy ciepła to bez wątpienia bardzo opłacalna metoda ogrzewania domu. Wciąż wzbudza jednak niepewność wśród wielu Polaków. Wskazują oni, że przy montażu pompy ciepła cena urządzenia i montażu będzie wysoka. Porównując ją z kosztem montażu kotła gazowego, rzeczywiście może się tak wydawać. Należy jednak zaznaczyć, że wykorzystywanie pompy ciepła jest o wiele tańsze niż ogrzewanie gazowe. Inwestycja zwróci się więc już po kilku latach – tym bardziej że mogą Państwo uzyskać dofinansowanie.

Niektóre osoby wskazują, że praca pompy jest uzależniona od energii elektrycznej. Choć ceny w elektrowniach stale rosną, fotowoltaika dla domu w Toruniu pozwala się od nich całkowicie uniezależnić. Dzięki temu ogrzewanie będzie całkowicie darmowe.


Podsumowanie


Inwestycja w pompę ciepła jest nie tylko bardzo korzystna dla środowiska, lecz także pomaga wprowadzić znaczne oszczędności. Najczęściej wyróżnia się trzy typy urządzeń:

  • gruntowa pompa ciepła,
  • powietrzna pompa ciepła,
  • pompa ciepła wodna.

Bez względu na to, na jaki rodzaj się Państwo zdecydują, wybór pompy będzie zawsze rozsądną inwestycją. Można jednak sprawić, że będzie jeszcze bardziej opłacalna, jeśli zdecydują się Państwo także na montaż paneli solarnych. Fotowoltaika w Toruniu wraz z pompą ciepła zapewnią o wiele szybszy zwrot inwestycji.

Telefon
Wiadomość