Instalacje fotowoltaiczne mają wiele niepodważalnych zalet. Niektóre z nich nie są dostrzegane, gdyż w momencie pojawienia się tej technologii na naszym rynku utarły się pewne poglądy, które wówczas były prawdziwe, ale obecnie już straciły aktualność. Dlaczego warto zdecydować się na tak poważną inwestycję? Przedstawiamy najważniejsze zalety fotowoltaiki.
Zalety fotowoltaiki – ekologia jako podstawowa zaleta fotowoltaiki
Przede wszystkim należy pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne do produkcji prądu wykorzystują energię słoneczną – jedno z odnawialnych źródeł energii. W przeciwieństwie do energetyki konwencjonalnej nie powodują wytwarzania zanieczyszczeń. Proces produkcji paneli oczywiście wymaga zużycia energii i surowców, a także generuje określoną ilość odpadów, ale bardzo szybko zwraca się środowisku z olbrzymią nawiązką.
Mówiąc o ekologii, warto wspomnieć o korzyściach wizerunkowych. “Bycie eko” to wielki plus dla firmy. Produkcja dóbr z wykorzystaniem czystej energii zyskuje bowiem coraz większą przychylność wśród konsumentów. Świadomość ekologiczna społeczeństwa ciągle rośnie, zauważalne są problemy wynikające z dużej emisji zanieczyszczeń.
Zalety elektrowni słonecznej – realne oszczędności finansowe
Instalacja fotowoltaiczna wydaje się bardzo kosztowną inwestycją. Owszem, jej elementy kosztują niemało, a także trzeba podjąć szereg działań mających na celu podłączenie jej do sieci. Już na tym etapie ustawodawcy przewidzieli jednak szereg programów wsparcia, które pozwalają w mniejszym stopniu nadwyrężyć portfel inwestora. W efekcie prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna dla domu lub biznesu może zwrócić się w mniej niż 10 lat. Biorąc pod uwagę żywotność instalacji – szacowaną na ok. 25 lat – później są to tylko czyste (w przenośni i dosłownie) oszczędności.
Fotowoltaika zalety – uniwersalność i niezależność
Wielką zaletą fotowoltaiki jako metody wytwarzania energii elektrycznej jest jej elastyczność i szerokie zastosowanie. Instalacja może z powodzeniem działać jako niewielki zestaw paneli na domu jednorodzinnym, większy system dla biurowca, minielektrownia dla zakładu przemysłowego lub pole paneli zasilające okoliczne miejscowości. Wszystko opiera się na odpowiednim zestawieniu prawidłowo współpracujących ze sobą komponentów. Dobór mocy i pokrycia zapotrzebowania pozwala w każdym z tych wariantów stworzyć instalację generującą oszczędności.
Korzyści z fotowoltaiki – Różne warianty niezależności energetycznej
Posiadacz instalacji fotowoltaicznej jest w mniejszym stopniu narażony na negatywne skutki wzrostu cen energii elektrycznej. Im prąd z sieci jest droższy, tym bardziej opłacalna wydaje się inwestycja we własne panele fotowoltaiczne. Jeśli w zaprojektowanym systemie znalazło się miejsce dla magazynów energii, niezależność zyskuje wymiar w pełni rzeczywisty – w przypadku braku zasilania z sieci możliwe jest podtrzymanie pracy urządzeń zainstalowanych w budynku.
Fotowoltaika korzyści – sposoby montażu
NIewątpliwą zaletą fotowoltaiki jest możliwość zamontowania jej na wiele sposobów. Najbardziej oczywistą wydaje się instalacja na dachu – i to zwykle ten wariant ze względu na wydajność i oszczędność miejsca jest wybierany. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, do wyboru mamy stelaż na gruncie lub aktywny tracker. Instalacja fotowoltaiczna może być również montowana na elewacji budynku. Dobór rozwiązań technologicznych warto zostawić ekspertom.
Zalety fotowoltaiki – komfort
Poprawnie dobrana i prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie wymaga codziennej obsługi. Po zakończeniu prac i uruchomieniu produkcji prądu rola inwestora ogranicza się jedynie do obserwacji jej działania. Jest to bardzo wygodny sposób na oszczędzanie na energii elektrycznej, który po zainwestowaniu nie wymaga więcej wyrzeczeń.
Co daje fotowoltaika – słowem podsumowania
Fotowoltaika od pewnego czasu przestała być drogim, nieefektywnym gadżetem wykorzystującym energię słoneczną. Obecnie branża ta rozwija się bardzo dynamicznie, a dzięki wsparciu z zewnątrz zyskała argumenty nie tylko ekologiczne, lecz także ekonomiczne.