BAZA WIEDZY

Czy fotowoltaika się opłaca?

 

Jeśli planują Państwo zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii, być może chcą Państwo wiedzieć, czy fotowoltaika się opłaca. Obecnie panele solarne można zobaczyć na dachach wielu polskich domów, firm czy instytucji. Równocześnie równie głośno słychać głosy sceptyków oraz zwolenników fotowoltaiki. Czy się opłaca kupić ogniwa i zainwestować pieniądze w ich montaż? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, z którego dowiedzą się Państwo, czy to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku Państwa domu, przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego.

 

Zalety posiadania paneli fotowoltaicznych

 

Panele słoneczne są polecane jako ekologiczna alternatywa pozyskiwania prądu. Czy rzeczywiście tak jest? Ogniwa fotowoltaiczne działają dzięki promieniom słonecznym, które są niewyczerpywalnym źródłem energii. Nie emitują przy tym szkodliwych gazów i są całkowicie neutralne dla środowiska.

Wprowadzenie fotowoltaiki to również znaczna oszczędność. Jak pewnie Państwo zauważyli, ceny energii w elektrowniach bardzo szybko idą w górę i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się zmienić w najbliższym czasie. Stawiając na fotowoltaikę, mogą Państwo uniezależnić się od prądu z elektrowni i uzyskiwać energię za darmo.

Z tego powodu fotowoltaiką powinni się zainteresować przedsiębiorcy. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii znacząco wpłynie na Państwa wizerunek w oczach osób korzystających z Państwa usług. Dbałość o środowisko jest bowiem ważną kwestią, którą biorą pod uwagę konsumenci przy dokonywaniu wyborów.

Najczęstszym argumentem, który podają sceptycy fotowoltaiki, jest to, że w Polsce nie ma wystarczająco dużo słonecznych dni, żeby panele mogły pokryć zapotrzebowanie całego domu na energię. Nie jest to prawda. Ogniwa fotowoltaiczne rzeczywiście produkują mniej prądu w pochmurne dni, jednak w słoneczne letnie dni produkują go więcej, niż trzeba. Można więc zachować nadwyżkę na zimę lub odsprzedać ją do elektrowni.

 

Co wpływa na opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

 

Odpowiadając na pytanie, czy opłaca się fotowoltaika, należy najpierw zastanowić się, co wpływa na jej opłacalność. Jest to między innymi:

  • cena paneli fotowoltaicznych,
  • koszt montażu paneli,
  • programy pomocowe.

Cena paneli zależy oczywiście od liczby użytych ogniw, ich rodzaju i mocy. Choć może się to wydawać dużą inwestycją, jest to jednorazowy wydatek – żywotność paneli słonecznych wynosi 25 lat i dłużej. Należy je dobrać nie tylko do wielkości budynku, ale przede wszystkim do jego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jeśli ich moc będzie zbyt duża, inwestycja będzie się zwracać dłużej, a jeśli zbyt mała – nie pokryje zapotrzebowania budynku na prąd, więc i tak będzie konieczne korzystanie z prądu z elektrowni.

Wybierając firmę, która zajmie się montażem paneli, warto sprawdzić, jak długo działa na rynku i jakie ma opinie wśród innych klientów. Polecamy również upewnić się, że mogą Państwo na nią liczyć także przy okazji serwisu lub ewentualnych napraw.

Chociaż koszt zakupu i montażu paneli z pewnością nie należy do niskich, można skorzystać z różnych programów pomocowych. Poza tym, jak już wspomnieliśmy wyżej, fotowoltaika podwyższa wartość nieruchomości, co ma bezpośrednie przełożenie na zwiększenie zdolności kredytowej.

 

Z jakich programów pomocowych można skorzystać?

 

Obecnie można wybrać jeden z kilku programów pomocowych, które są przeznaczone zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców czy rolników.

 

Ulga termomodernizacyjna

 

Jest to ulga podatkowa, która pozwala odliczyć wydatki przeznaczone na zakup instalacji fotowoltaicznych od podstawy opodatkowania. Mogą z niej skorzystać osoby opodatkowane ryczałtem od dochodów ewidencjonowanym, podatkiem liniowym lub według skali podatkowej.

 

Dotacja Czyste Powietrze

 

Ten program pozwala na pokrycie nawet 50% inwestycji w fotowoltaikę (lecz nie więcej niż 5 000 złotych). Takie wsparcie można uzyskać również na wymianę starych pieców czy instalację centralnego ogrzewania. Program jest przeznaczony dla osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego i spełniają kryterium dochodowe.

Program Mój Prąd

 

Dzięki temu programowi jest możliwe pokrycie 50% kosztów inwestycji (ale nie więcej niż 3 000 złotych za jedno przedsięwzięcie). Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne, które wytwarzają prąd na własne potrzeby.

 

Energia Plus

 

Jest to dofinansowanie w formie pożyczki, które jest przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zainwestować w ogniwa fotowoltaiczne.

 

Agroenergia

 

Jest to wsparcie dla rolników, którzy mają od 1 ha do 300 ha użytków rolnych. Dzięki temu programowi można uzyskać bezzwrotne dotacje oraz nisko oprocentowane pożyczki na montaż fotowoltaiki.

 

Czy fotowoltaika się opłaca? – Podsumowanie

 

Wiele osób, które planuje inwestowanie w fotowoltaikę, zastanawia się, czy to się opłaca. Wprowadzenie tej innowacji przynosi wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i wizerunku firmy. Dzięki temu można również wprowadzić znaczne oszczędności, uniezależniając się od prądu z elektrowni.

Na opłacalność instalacji fotowoltaicznej ma wpływ cena paneli, koszt montażu i wybór odpowiedniego programu pomocowego. Nie muszą Państwo pozostawać sami z wyborem. Krajowy Projekt Energetyczny oferuje nie tylko sprzedaż paneli fotowoltaicznych od sprawdzonych producentów, ale także ich montaż i serwis. Pomożemy także wybrać najbardziej opłacalny program pomocowy i zajmiemy się wszystkimi formalnościami. W naszej ofercie znajduje się między innymi:

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Telefon
Wiadomość