BAZA WIEDZY

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom wystarczy? 

Osoby, które chcą zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii, zastanawiają się często, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie odpowiednia. Jest to bardzo rozsądne pytanie. Zbyt niska moc urządzeń sprawi, że inwestycja nie zwróci się tak szybko, a i tak trzeba będzie dodatkowo korzystać z prądu z elektrowni. Natomiast zbyt duża moc nieproporcjonalnie zwiększy nakład na wprowadzenie tej innowacji. Warto więc zawczasu wiedzieć, jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej. Nie jest to jednak takie proste. Zapotrzebowanie na prąd może być różne w każdym gospodarstwie domowym, a ma na to wpływ wiele czynników. Nie można więc podać konkretnej wartości w kilowatach, która z pewnością pokryje zapotrzebowanie rodziny. Zatem jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na swoje pytanie.

 

Fotowoltaika – czym jest?

O fotowoltaice słyszał już chyba każdy. O tej innowacji mówi się w telewizji. Informują o niej telemarkaterzy. Zachęcają do niej znane postaci showbiznesu na plakatach rozwieszonych w różnych częściach miasta. Temat ten wzbudza wiele dyskusji w różnych kręgach. Jednak czym fotowoltaika tak naprawdę jest?

Fotowoltaika to, według słownikowej definicji, dziedzina nauki zajmująca się wytwarzaniem prądu elektrycznego dzięki przetwarzaniu światła słonecznego. Mówiąc prostszym językiem, panele słoneczne pozwalają zamieniać promienie słoneczne w prąd stały, którym zasilane są wszystkie urządzenia pracujące w domu.

 

Ile energii zużywa dom?

Jak dobrać panele fotowoltaiczne do potrzeb swojego gospodarstwa domowego? Przede wszystkim muszą Państwo wiedzieć, ile energii zużywa dom. Nie jest to wcale skomplikowane. Wystarczy sprawdzić swoje rachunki za prąd. Teoretycznie problem zaczyna się wtedy, gdy klient rozważa zakup paneli na dach domu, który ma dopiero powstać. Oszacowanie zużycia prądu jest wtedy o wiele trudniejsze, jednak nie jest niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o konsultację inwestora, który jest odpowiedzialny za wznoszenie budynku.

Co ma wpływ na zużycie energii w domu? Przede wszystkim:

  • liczba osób, które w nim przebywa – im wyższa, tym większe zużycie prądu;
  • sposób ogrzewania budynków – jeśli wykorzystują Państwo pompy ciepła, zużycie prądu będzie wyższe;
  • klasa urządzeń wykorzystywanych w domu – urządzenia energooszczędne będą oczywiście zużywać mniej energii.

 

Jak obliczyć odpowiednią moc paneli?

Wiesz już, jak ustalić, ile energii zużywa dom. Jednak jak obliczyć moc fotowoltaiki? Według prostego wzoru:

moc instalacji [kWh] = (Ek • a) +(Ek • b / opust)/ uzysk

Ek – ilość zużywanej rocznie energii podana kWh
a – udział bieżącej konsumpcji własnej podany w %
b – udział ilości energii oddanej do sieci w %

Na pierwszy rzut oka może to wyglądać nieco enigmatycznie, jednak zaraz wszystko wyjaśnimy.

Wiemy już, jak obliczyć ilość zużywanej rocznie energii. Jednak czym jest udział bieżącej konsumpcji własnej? Jest to procent energii, którą zużywamy na bieżąco. Jeśli prąd, który został wytworzony przez panele, zostanie zużyty natychmiast (na przykład na działanie lodówki i innych sprzętów lub maszyn rolniczych w gospodarstwie), możemy mówić o stuprocentowym udziale. Jeśli jednak nie zużyjemy całości energii, nadwyżka zostaje oddana do sieci (ta wartość w procentach jest oznaczona w naszym wzorze jako b).

Z kolei opust wyliczamy na dwa sposoby:

  • 0,8 za 1kWh (w przypadku instalacji o mocy 10 kW za 1 kWh i poniżej tej wartości);
  • 0,7 za 1 kWh (w przypadku instalacji o mocy od 10 do 50 kW).

Uzysk zaś to produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację w ciągu roku.

 

Moc instalacji – o czym należy pamiętać?

Znają już Państwo obecne zużycie energii w domu i wiedzą, jak obliczyć moc fotowoltaiki. Czy oznacza to, że wystarczy zakupić panele o określonej mocy i cieszyć się darmowym prądem? Właściwie duża część drogi już za nami, jednak warto skupić się jeszcze na kilku kwestiach. Przede wszystkim polecamy rozważyć, czy zużycie energii nie zwiększy się w najbliższym czasie. Może planują Państwo zakup zmywarki lub montaż pompy ciepła? A może Państwa rodzina wkrótce się powiększy? Jeśli tak, być może należy przemyśleć zakup ogniw o większej mocy.

W każdej sytuacji polecamy skonsultować dobór paneli z doświadczonym specjalistą. Dzięki temu zmniejszą Państwo ryzyko błędu w czasie wyliczeń. Fachowiec jest także w stanie szybko ocenić, jaki rodzaj i wymiary urządzeń sprawdzą się najlepiej. Dlaczego ma to tak wielkie znaczenie? Żeby panele mogły działać prawidłowo, muszą być dobrze wyeksponowane na słońce. Oczywiście będą działać najlepiej w południowej części Polski na dobrze naświetlonej części dachu o odpowiednim skosie. Jednak, jak wiadomo, nie zawsze jest taka możliwość. W przypadku niewielkiego dachu jednospadowego z nachyleniem na północ lub zachód należy dobrać panele o mniejszych wymiarach, lecz o większej mocy.

Dobry fachowiec wie, jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej oraz dobierze idealne urządzenie do potrzeb klienta. Czy do każdego gospodarstwa domowego fotowoltaika jest dobrym pomysłem? Owszem. Nawet jeśli Państwa dach jest całkowicie zacieniony, zawsze jest możliwość montażu urządzeń na gruncie. Początkowo wiąże się to z nieco większym kosztem (związanym z postawieniem konstrukcji pod ogniwa fotowoltaiczne), jednak panele będą tak samo efektywne, jak te ustawione na dachu. Zapłacą Państwo za nie również ten sam podatek VAT, a do instalacji do 50 kW nie będą Państwo potrzebować nawet pozwolenia na budowę.

 

Wydajność paneli fotowoltaicznych – podsumowanie

Fotowoltaika to inwestycja, do której przekonuje się coraz więcej osób – zarówno klientów prywatnych, jak i rolników czy przedsiębiorców. Pozwala zaoszczędzić na rachunkach, a przy tym zadbać o środowisko naturalne. Wiele osób zastanawia się jednak, jak dobrać instalację fotowoltaiczną do swoich potrzeb. Można oczywiście spróbować wyliczyć to samodzielnie, biorąc pod uwagę ilość zużywanej rocznie energii w ciągu roku, udział bieżącej konsumpcji własnej podany oraz udział ilości energii oddanej do sieci. Z nieco większym problemem muszą zmagać się osoby, które dopiero planują budowę domu i nie mogą mieć jeszcze pewności, ile energii będzie zużywał.

Należy także pamiętać, że nie każdy rodzaj paneli można zamontować na konkretnym dachu. Duże znaczenie ma skłon, zacienienie oraz wielkość. Na małych dachach od strony północnej należy zamontować instalacje o mniejszej powierzchni, lecz większej mocy. Czasem zdarza się, że o wiele bardziej opłaca się zamontować panele na gruncie.

Dlaczego dobór odpowiedniej mocy paneli jest tak ważny? Tylko dzięki temu można liczyć na szybki zwrot inwestycji. Ponadto jeśli wybiorą Państwo zbyt małą moc paneli, może się okazać, że prądu nie wystarczy i trzeba będzie dopłacać. Polecamy więc skorzystać z usług specjalistów z Krajowego Projektu Energetycznego, którzy nie tylko zajmą się montażem, ale także dokonają wstępnego audytu, w czasie którego ustalą, jaka moc i rodzaj ogniw fotowoltaicznych sprawdzi się najlepiej. W naszej ofercie znajduje się między innymi:

 

BAZA WIEDZY

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Net-billing i net-metering – co to?

Net-billing i net-metering – co to?

Montaż instalacji fotowoltaicznej sprzyja nie tylko oszczędnościom, ale umożliwia też generowanie zysków, dzięki odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci. Prosumenci...

Telefon
Wiadomość