BAZA WIEDZY

Mono a polikrystaliczne moduły

Zanim podejmiemy decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej warto zastanowić się czego oczekujemy od naszej prywatnej elektrowni oraz jakie ilości energii chcemy wytwarzać. W zależności od tego czy najważniejszym kryterium jest cena czy też uzysk energetyczny będziemy się starać pomóc dobrać jak najbardziej korzystną i wydajną instalację. Pierwszym etapem projektowania instalacji fotowoltaicznej jest odpowiedni dobór modułów fotowoltaicznych. Na rynku dostępne są trzy podstawowe ich rodzaje: amorficzny, polikrystaliczny oraz monokrystaliczny różniące się budową, parametrami technicznymi czy formą surowca.

Czym różnią się panele mono- i polikrystaliczne?

Z powyższych różnic wynikają oczywiście kolejne związane już z wydajnością oraz długością okresu eksploatacji. Najważniejszą rolę na rynku odgrywają bardzo szybko rozwijające się technologicznie ogniwa I generacji czyli polikrystaliczne i monokrystaliczne zbudowane z pojedynczych ogniw w postaci wafli o grubości ok. 0,2 mm. Skupmy się zatem na nich i porównajmy „Które w końcowym rozrachunku są lepsze?”. Porównując moduły I generacji wykorzystamy kryterium sprawności i wskaźnika spadku mocy wraz ze wzrostem temperatury. Generalnie im moduł ma wyższą sprawność i niższy wskaźnik spadku mocy tym więcej energii wyprodukuje system fotowoltaiczny. Weźmiemy również pod uwagę kryterium estetyki czyli koloru modułów fotowoltaicznych i ich ceny.

Moduły monokrystaliczne – cechy i zalety

Moduły monokrystaliczne charakteryzują się ciemniejszą, prawie czarną barwą i wykonane są z monolitycznego kryształu krzemu o kształcie ośmiokątów. Mają największą sprawność, która wynosi 17-22% i najniższy wskaźnik spadku mocy wraz ze wzrostem temperatury spośród dostępnych na rynku modułów PV. Najlepiej pracują gdy światło słoneczne jest intensywne, w pochmurne dni produkcja jest niższa lecz sumaryczny roczny uzysk przy orientacji południowej i nachyleniu 30o wynosi nawet 1 100 kWh/kWp. Moduły z monokryształu krzemu są najdroższe w przeliczeniu na wat zainstalowanej mocy.

Ogniwa polikrystaliczne – jakie mają zalety i wady?

Moduły polikrystaliczne barwy jasnoniebieskiej powstają z sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu, przyjmują kształt prostokątów. Sprawność ich jest niższa niż w przypadku monokrystalicznych wynosi ok. 14-16%. W teorii moduły te lepiej radzą sobie w warunkach rozproszonego światła niż moduły monokrystaliczne, jednak Nasze doświadczenie wskazuje, że monokryształy zdecydowanie wydajniej pracują w warunkach klimatycznych Polski. Moduły polikrystaliczne odznaczają się wysokim wskaźnikiem spadku mocy wraz ze wzrostem temperatury. W przeliczeniu na wat zainstalowanej mocy ogniwa polikrystaliczne są tańsze od monokrystalicznych średnio o 8-15 %.

Większość producentów poli- i monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych daje 25 letnią gwarancję na liniowy spadek mocy nie większy niż 20%, co oznacza, że w 25 roku moduły będą pracowały z mocą nie mniejszą niż 80% mocy wyjściowej.

Panele mono czy polikrystaliczne – co wybrać?

Obecnie rynek ogniw fotowoltaicznych jest bardzo dynamiczny, cały czas są wykonywane badania w celu poprawy parametrów obu rodzajów. Nie można w jednoznaczny sposób określić które są lepsze – mono jak i poli mają wady i zalety. Dobór odpowiedniego modułu fotowoltaicznego powinien opierać się o to czego oczekujemy od instalacji fotowoltaicznej. Jeśli najważniejszym kryterium jest dla nas cena powinniśmy zdecydować się na system oparty na modułach polikrystalicznych, jeśli jednak chcemy wygenerować możliwie jak najwięcej energii elektrycznej przy równoczesnym zachowaniu estetycznego i nowoczesnego designu instalacji powinniśmy wybrać monokrystaliczne czarne moduły fotowoltaiczne.

BAZA WIEDZY

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Telefon
Wiadomość