BAZA WIEDZY

Pompa ciepła – co to jest?

Zastanawiają się Państwo, co to jest pompa ciepła i czy jej zainstalowanie w domu przyniesie oczekiwane korzyści? Odpowiedzi znajdą Państwo w naszym artykule. Wyjaśniamy wszelkie nieścisłości i doradzamy, które rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie.

 

Pompa ciepła jako niezwykle wydajny system grzewczy

Wybranie odpowiedniego systemu grzewczego jest bardzo istotną kwestią. Zainteresowani mają bowiem do wyboru wiele wariantów, które nie zawsze muszą się jednak sprawdzić. Szczególnie popularne jest zainstalowanie pompy ciepła; tego typu systemy ceni się z uwagi na wiele różnych aspektów. Co to jest pompa ciepła i jakie korzyści mogą wynikać z zainstalowania takiego urządzenia domu?

 

Pompa ciepła – co to jest i jakie korzyści przynosi?

Pompa ciepła to nic innego, jak urządzenie służące do ogrzewania wybranych pomieszczeń poprzez wykorzystywanie energii cieplnej, jaka została wcześniej nagromadzona w środowisku. Pompa ciepła korzysta zatem z energii pochodzącej bezpośrednio z gruntu bądź wody i powietrza; następnie jest ona kierowana bezpośrednio do zainstalowanej w danym budynku instalacji grzewczej. Zasoby naturalne składają się na aż 75% efektywności pompy ciepła; energia elektryczna niezbędna do jej działania to 25%, co stanowi bardzo niski wynik.

Wspomnieliśmy już, że pompa może czerpać energię z gruntu, wody lub powietrza; tym właśnie różnią się poszczególne urządzenia, jakie dostępne są na rynku. Pompa ciepła składa się z trzech głównych elementów. Pierwszy z nich dotyczy pobierania niezbędnej do funkcjonowania energii — mowa tu o dolnym źródle ciepła. Drugi element to sama pompa; urządzenie służące właśnie do tego, by pobierać energię, a także transportować ją przy użyciu czynnika chłodniczego bezpośrednio do instalacji grzewczej. Ostatni element całej konstrukcji to górne źródło ciepła, czyli elementy stanowiące instalację grzewczą. Może to być na przykład ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne; dobrze sprawdzają się również tradycyjne grzejniki, montowane w praktycznie każdym pomieszczeniu.

Warto przy okazji zaznaczyć, że wybrana przez klienta pompa ciepła może albo stanowić jedyne źródło ogrzewania danych pomieszczeń, albo też być elementem uzupełniającym istniejącego już w domu systemu grzewczego. Pompy ciepła najczęściej wybiera się do wspomnianego już ogrzewania podłogowego; nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by tego typu instalacje podłączyć również do innych elementów grzewczych.

 

Pompa ciepła działanie i funkcjonalność

Zainteresowany zainwestowaniem w tego typu systemy ogrzewania ma do wyboru różne rodzaje pomp ciepła. Przy okazji trzeba wspomnieć o tym, że urządzenia takie nie muszą służyć wyłącznie do zapewniania ciepła w wybranych pomieszczeniach. Każda pompa ciepła może działać także jako klimatyzacja — z uwagi na jej działanie, może z powodzeniem chłodzić wnętrza danych przestrzeni, przy czym efektywność pompy ciepła jest praktycznie taka sama, jak w przypadku ogrzewania. Praca pompy ciepła wykorzystywana jest również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zarówno jako samodzielne źródło ciepła, jak i współpracując z posiadanymi już systemami grzewczymi, pompa ciepła działa zawsze niezawodnie.

 

Jak działają pompy ciepła

Znamy już poszczególne elementy systemu grzewczego z wykorzystaniem pompy ciepła; warto jeszcze przyjrzeć się bliżej temu, na jakich właściwie zasadach ona działa. Sposób pobierania energii do ogrzewania pomieszczeń z zewnątrz bywa często porównywany do odwróconego działania lodówki. Sprzęt taki, jak z pewnością wszystkim wiadomo, usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz; pompa z kolei działa odwrotnie, usuwając ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazując ją bezpośrednio do domu czy danego pomieszczenia — i to już w postaci ciepła. Taka możliwość związana jest z efektem Joule’a-Thomsona, czyli zasadzie fizycznej.

Pierwszy etap działania systemu z pompą ciepła dotyczy absorbowania energii z gleby, powietrza bądź wody. W zależności od rodzaju pompy ciepła, jaką zakupimy, system pobiera ciecz (zazwyczaj jest to roztwór glikolu) bądź zasysa powietrze przez wentylator. Energia ta zgromadzona zostaje w pompie ciepła; tam następuje przekazanie energii środowiska z parownika do czynnika chłodniczego, który na skutek tego działania zostaje odparowany. Wytworzona w ten sposób para czynnika chłodniczego jest pobierana przez element zwany sprężarką. Odpowiada ona za konieczne podniesienie poziomu temperatury takiego czynnika chłodniczego, w związku z czym staje się on cieplejszy. W całym systemie istnieje również inny wymiennik ciepła — skraplacz, w którym gorący czynnik chłodniczy w stanie gazowym poddany zostaje wysokiemu ciśnieniu, przez co skrapla się, oddając ciepło. W przypadku, gdy posiadamy pompę powietrzną, to właśnie powietrze będzie ogrzewało czynnik chłodniczy.

Co dalej? Skroplony we wcześniejszym procesie czynnik chłodniczy trafia bezpośrednio do zaworu rozprężonego, gdzie następuje kolejne obniżenie jego ciśnienia, w wyniku czego czynnik ten zmienia stan skupienia i staje się cieczą. Ostatni etap działania pompy ciepła dotyczy przejmowania wygenerowanego ciepła przez wodę, która krąży bezpośrednio w instalacji grzewczej jako czynnik grzewczy. Kierowane jest ono bezpośrednio do wybranego przez klienta systemu dystrybucji — na przykład grzejników, zbiornika wody grzewczej czy też ciepłej wody.

 

Montaż pomp ciepła – zalety

Montaż pompy ciepła jest obecnie niezwykle popularny głównie z powodu korzyści, jakie wynikają z korzystania z takiego systemu. Przede wszystkim korzystanie z takiej instalacji grzewczej zapewnia komfort cieplny wszystkim użytkownikom danej przestrzeni. Nie sposób nie wspomnieć także o niezwykle niskich kosztach eksploatacji, co przecież sprzyja gromadzeniu oszczędności. Klient nie musi dokonywać zakupu kosztownych materiałów grzewczych, a koszty ogrzewania są znacząco niższe niż w przypadku wyboru innego systemu grzewczego. Urządzenia grzewcze tego typu są również całkowicie bezpieczne. Nie stwarzają one żadnego zagrożenia — na przykład w postaci wybuchu czy też zaczadzenia. Klienci chwalą również komfort korzystania z takiego systemu; urządzenie, jakim jest pompa ciepła, jest w pełni zautomatyzowane i nie wymaga praktycznie żadnej obsługi!

Komfortowy jest także montaż całego systemu; pompę ciepła można zamontować dosłownie wszędzie, przy czym instalacja tego typu nie jest wcale inwazyjna. Warto wspomnieć raz jeszcze o tym, że takie systemy doskonale współgrają z innymi elementami; pompa ciepła może być jedynym bądź też uzupełniającym źródłem ciepła. Jeśli interesuje Cię zainwestowanie w tego typu sprawny system, to nasza fotowoltaika Toruń będzie dla Ciebie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem! Proponujemy między innymi najwyższej jakości pompy ciepła; cena takich urządzeń zależy od ich konkretnego rodzaju, niemniej zawsze wychodzimy naprzeciw, proponując atrakcyjne rozwiązania. Fotowoltaika dla domu Toruń pozwoli znacząco obniżyć rachunki za energię.

BAZA WIEDZY

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Net-billing i net-metering – co to?

Net-billing i net-metering – co to?

Montaż instalacji fotowoltaicznej sprzyja nie tylko oszczędnościom, ale umożliwia też generowanie zysków, dzięki odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci. Prosumenci...

Telefon
Wiadomość